Szkoła Podstawowa im. Władysława Umińskiego w Przedczu

Szkoła Podstawowa im. Władysława Umińskiego w Przedczu
Smaller Default Larger

niepelnosprawni3 grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 roku na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych. Ma ono na celu zwrócenie szczególnej uwagi na prawa osób z niepełnosprawnościami, upowszechnianie idei tolerancji, otwartości i szacunku dla inności, a także ukazanie korzyści płynących z pełnej integracji osób niepełnosprawnych w życiu społecznym, gospodarczym i kulturalnym.

W tym roku szkolnym obchody Dnia Osób Niepełnosprawnych w naszej szkole przyjęły formę akcji informacyjnej, przypominającej, że niepełnosprawni są wśród nas, że mają oni takie same potrzeby jak my i chcą być traktowani na równi z pełnosprawnymi osobami.

Motywem przewodnim obchodów było hasło: „Zobacz we mnie człowieka” .

W klasach I – III lekcje poświęcone tej problematyce połączone były z zajęciami warsztatowymi, podczas których czytano bajki terapeutyczne i przeprowadzono różne zabawy integracyjne. Uczniowie doświadczali w jaki sposób poznają i odbierają świat osoby z niepełnosprawnością ruchową, wzrokową oraz słuchową.

Starsi uczniowie obejrzeli prezentację oraz filmy dokumentalne: „Zobacz we mnie człowieka” . Wskazano znane osoby, które mimo swojej niepełnosprawności pokonują bariery i udowadniają, że niepełnosprawny nie znaczy gorszy. Mamy nadzieję, że wszystkie przekazane informacje poparte przykładami będą szczególną lekcją tolerancji i szacunku wobec osób z niepełnosprawnościami.

W ramach działań związanych z Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych zorganizowano również wystawę książek oraz gazetki tematycznie związane z tematem niepełnosprawności.

Pamiętajmy o niepełnosprawnych nie tylko w dniu ich święta, ale każdego dnia. Postarajmy się, żeby czuli się z nami akceptowani. Traktujmy ich, jak byśmy chcieli, żeby nas traktowano. Jak napisała kiedyś znana aktorka filmowa i teatralna Anna Dymna:

„ (…) osobę niepełnosprawną trzeba przede wszystkim dostrzec, zbliżyć się do niej i wtedy dopiero można zobaczyć w niej zwyczajnego człowieka, który tak samo jak my, ma uczucia, talenty, ambicje, różne potrzeby i bardzo chce żeby go normalnie traktować”.

Zespół nauczycieli i specjalistów